Spośród wszystkich umów, występujących w obrocie prawnym, specyfika umowy o roboty budowlane polega na tym, iż dotyczy najczęściej przedsięwzięć o bardzo wysokiej wartości, znacznym stopniu skomplikowania, oraz dużej ilości podmiotów, które mogą brać udział w ich realizacji.
Ryzyka prawne, mogące wystąpić w trakcie całego procesu budowlanego, są więc niejednokrotnie bardzo trudne do przewidzenia.
Tak złożony proces budowlany został przez ustawodawcę ujęty, w stosunkowo krótkiej regulacji prawnej, poświęconej umowie o roboty budowane – artykułach 647 – 658 Kodeksu Cywilnego.
Powoduje to dodatkowe komplikacje, związane z prawidłowym użyciem konstrukcji umowy o roboty budowlane, która często wymaga odwoływania się do innych regulacji prawnych.
Moim założeniem jest stworzenie praktycznego przewodnika, aby mimo wielu zawiłości prawnych, związanych z umową o roboty budowlane, dzięki informacjom zdobytym na moim blogu, wszyscy uczestnicy procesu budowlanego lepiej poznali swoje uprawnienia i byli w stanie skuteczniej chronić swoje interesy prawne w toku budowy.
Ponadto dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz wymiana doświadczeń, w ramach bloga, postrzegam jako istotne elementy, uzupełniające nowoczesną praktykę prawniczą.
Zapraszam do zadawania pytań, czytania i komentowania mojego bloga.